With Unarmed Forces: jaké je to být bezbranný vůči neutichajícímu smutku?

With Unarmed Forces: jaké je to být bezbranný vůči neutichajícímu smutku?

(ČR) Podzimní divadelní sezónu otevře 12.9.2013 oceňované představení With Unarmed Forces z dílny Clipa Theater (IL) a Teatr Novogo Fronta (CZ/RU), které zažilo světovou premiéru v dubnu 2013 v Praze. V Tel Avivu vyprodalo dvoutýdenní reprízování a nyní se na jednu jedinou reprízu vrací do pražského Experimentálního prostoru NoD. 

„K pohybovému, non-verbálnímu divadlu mne vlastně přivedli dvě věci – škola a fakt, že každé slovo, které řeknete, je tak trochu lež,“ přibližuje fyzické divadlo režisérka představení Idit Herman, jinak představitelka Clipa Theater. Projekt With Unarmed Forces vznikal na podzim 2012 při návštěvě Irina Andreevy v Tel Avivu za atmosféry týdenního vyostřeného konfliktu mezi izraelskou vládou a hnutím Hamás. Téměř symbolicky se Irina, Idit a Dmitry setkali v den prvního raketového náletu na Tel Aviv a nad projektem si podali ruce 21. listopadu 2012, v den, kdy bylo zároveň podepsáno příměří. „Za vznikem představení With Unarmed Forces stojí dlouhý, dvacetiletý příběh. Jednak osobní, protože Irina Andreeva a Dmitry Tyulpanov společně stáli u zrodu obou dvou souborů a v druhé řadě společenský – představení je o nenávisti, ve které já osobně žiji v Izraeli už dvacet let,“ doplňuje Idit Herman. 

Projekt se setkal s nadšením jak divadelních kritiků, tak i ze strany diváků. Podle Niny Vangeli (Divadelní noviny) přináší With Unarmed Forces ,,disparátní, nicméně věrohodnou zprávu o marasmu na Předním východě, z níž vyplývá, že vedle nápadných tragédií dochází v konečném důsledku vleklého válečného konfliktu také k fragmentarizaci a regresi lidských duší, osudem i dějinami do tohoto konfliktu vtažených.“

Představení pro české publikum nepříliš viditelný, ale o to silnější politický podtext. Ve vrcholné scéně dokonce zaznívají pasáže z projevu Baracka Obamy v Egyptě, který tehdy celý svět sledoval s nadějí na zlepšení situace na Blízkém Východě. Jak ale svědčí i Idit Herman – ten samý proslov, s jinými jmény a konotacemi, pronesl následně v Tel Avivu. Nestává se pak ze vzletných frází se najednou bezcenný blábol a nesmyslný proud prázdných frází? 

Když režisérka TNF Irina Andreeva přiletěla do Tel Avivu, aby společně připravili projekt, kterým oslaví 20 let existence TNF a 18 let existence Clipa Theater, první den pobytu dopadla několik set metrů od nich první palestinská raketa. Představení tak vychází především z pocitu bezbrannosti (Unarmed může být přeloženo jako „bezruký“ ale zároveň „bezbranný“), který nadchází po tom, co už nemáte ani sílu plakat. „Když jsme byli malí, říkali nám, že až budeme dospělí, bude mír,“ říká Dmitry - „ale není tomu tak. Nejsme schopni poskytnout jeden druhému poskytnout útěchu a tak si vlastní válku přenášíme do obýváku i do kuchyně. Válčíme o znovunalezeného vojáka, náhradu za našeho zabitého syna,“ vysvětluje Dmitry Tyulpanov (Clipa Theater) příběh představení.

Představení With Unarmed Forces proběhne 12. září 2013 od 20 hodin v Teatro NoD (Dlouhá 33, Praha 1). Vstupenky jsou dostání v síti Ticketportal a na místě v ceně 250,- a 180,- CZK. Představení se následně odehraje na Slovensku v Rožňavě 14.9. na Festivalu Tempus Art a v Berlíně 18. a 19.9. v Theater Acud. Na 10.9. je rovněž v Praze připravena openclass s Idit Herman, která proběhne od 12 do 19 hodin v prostoru Follow the cat (Mlýnská 6, Bubeneč). Přihlásit se zájemci můžou info@tnf.cz
Pro více informací se na nás neváhejte obrátit:
Adam Ondráček / media & PR
Ph.: 00420 732 957 387 / mail: adam@artprometheus.cz
www.tnf.cz / www.nod.roxy.cz / www.clipa.co.il / www.artprometheus.cz

Právě teď

Sledujte naše weby

---------------------

Vážení přátelé, moc se omlouváme, ale i díky vám vůbec nestíháme aktualizovat tyto stránky. Pokud vás Zajímá pouliční divadlo a nový cirkus, sledujte naše weby a buďte v obraze! Na stránkách divadel, které zastupujeme, se dozvíte všechny novinky a potřebné informace. Pokud si chcete objednat vystoupení, napište nám email.

www.poulicnidivadlo.cz
www.novycirkus.eu
www.vosatheatre.cz
www.bratrivtricku.cz

 

více »

Anketa

 
Máte rádi pouliční divadlo?
Ano 80 %
Ne 20 %
Celkový počet hlasů: 1090